Bizonyos városok ikonikusak lettek az utazás világában, de vajon tényleg megérik a hype-ot? Sokszor a magas elvárások, a túlgondolt Instagram-képek és a valóság ügyesen csomagolt marketingje miatt csalódunk. Lássuk, melyik az a 10 népszerű célpont, ahol a tapasztalatok szerint lehet, hogy nem érdemes többet elvárni, mint amit valójában nyújtanak!
A szerelem városa? Inkább a tömeg és a horrorisztikus árak városa. A Louvre előtt óriási sorok, az Eiffel-torony környezete tele van zsebtolvajokkal, és ha nem beszélsz franciául, a helyiek sem mindig kedvesek.
Egy festői város, amelyet az ember egyszer mindenképpen látni akar – de egyszer elég is. A nyári hónapokban a turista-invázió, az irreális árak és a csatornák kellemetlen szaga elronthatja az élményt. Ráadásul, ha nem szállóvendégek vagyunk, csak egy városnézésre néznénk be, belépőjegyet kell venni Velencébe, és ha ezt nem tesszük meg időben, akkor dupla annyiba kerül.
Látványos, de művi. A Burj Khalifa megéri, de a többi luxus-központban mélyen a zsebedbe kell nyúlni, a programok, éttermek és bárok igen húzósak lehetnek. Ha nem a shoppingolás és a mesterséges csodák érdekelnek, akkor Dubaj nem biztos, hogy neked való.
A híres utcai ételek és olcsó árak mögött egy szmogos, zsúfolt és koszos metropolisz áll, ahol a csalások és a tuk-tuk lehúzások nagyon gyakoriak. Egyeseknek hatalmas kaland, míg másoknak egy szörnyű élmény lehet.
Nekünk pont az előbbi volt, szerencsére. Nem ért meglepetésként, hogy mennyire más világ, sőt inkább egy teljesen új látmásmódot kaptunk az első, valóban távoli utazásunk során. Ha érdekel a thaiföldi kaladunk, itt megtalálod a cikksorozatot!
A képeken paradicsomi, de a valóságban dugók az utakon, túnépesedett strandok és folyamatos turista-nyomulás. A felkapott célpont mára a túlzott turizmus elsőszámú áldozata lett.
Gyönyörű, de az utóbbi években teljesen ellepték a bulituristák, ami tönkretette az eredeti hangulatot. Aki járt már a budapesti Gozsdu udvarban este, az valami hasonlót várhat itt is. Arról már nem is beszélve, hogy a prágai turista-átverések és -csapdák mára olyannyira hirhedtek a turisták körében, hogy lassan külön kategóriát lehetne nyitni a Youtube-on az erről készült „bemutatókról”.
Prágában több mint 10 éve jártam, akkor nem tapasztaltam még ilyen helyzetet (bár lehet akkor én is "buliturista" voltam?). Viszont Csehországot és a cseh söröket annyira imádjuk, hogy szinte rendszeresen visszajárunk. A fővároson kívül rengeteg helyre érdemes ellátogatni egy hosszúhétvégére, Brno, Plzen, Karlovy Vary mind remek választás!
Igen, ikonikus, de az árak az egekben, a Times Square a valóságban inkább hirdetések gyűjtőhelye, Central Park tele van turistákkal, és az emberek mindenhol csak rohannak, mint az őrültek. Bár, aki sok olyan filmet látott, ami New Yorkban játszódik, azt nem fog meglepődni, valóban olyan, mint a filmekben.
Ha egy luxusresortban vagy, akkor csodálatos, de ha egy olcsóbb helyet keresel, az infrastruktúra borzasztó gyenge, és amit gyakran elfelejetenek megmelíteni, a kulturális élmény minimális. Ha egy szigetről el szeretnénk látogatni egy másik szigetekre, a transzfer rettentő drága, és ha egy kicsit is aktív utazónak érzed magad, pár nap után gyorsan dögunalmassá válhat a nyaralás.
Hasonló paradicsomi helyszín, viszont egy hétre is bőven elég látnivalóval és programmal is rendelkező alternatív célpont a Seychelle-szigetek.
A belváros már-már egy szabadtéri vidámpark, és sajnos a rossz értelemben. Turisták tömege ömlik fel-alá a belvárosban, ráadásul több mint felük csak a piálás és hangos bulizás miatt van itt. A helyiek egyre inkább tiltakoznak a turisták ellen, a coffee shopok világa pedig nem mindenki számára vonzó. Mi is megtapasztaltuk, hogy éjszaka a híres piroslámpás negyedben olyan brutális tömeg van, mint egy Azariah-koncerten lent a küzdőtéren, konkrétan utcákat zárnak le a rendőrök, hogy a tömeg „folyása” egyirányú és folyamatos legyen.
A naplementék gyönyörűek, de az utcák szűkek, a turisták rengetegen vannak, köszönhetően annak, hogy naponta több óceánjáróról is ezrével özönlenek a szigetre az „egynapos” utazók. Ennek közvetlen hozománya, hogy az árak elrugaszkodtak a valóságtól, a minőség pedig folyamatosan csökken. A helyi lakosság szó szerint ki van szorítva a lakóhelyéről és menekülnek, ami mára komoly válságfeladat a görögök számára.
Konklúzió
Ezek a városok persze nem feltétlenül rosszak, sőt, nyilván nem véletlenül lettek túlzottan népszerűek. De a háttérinfókat is érdemes ismerni, mielőtt meglátogatod őket. Ezzel elkerülheted a bosszúságot és megelőzheted a csalódottságot. Ha szeretnéd tudni, melyek a legjobb alternatív úti célok, olvasd tovább a shorttrips.blog.hu legfrissebb cikkeit!
Ha szeretnél olvasni hasonló posztokat vagy európai utakról beszámolókat, kövess Facebookon és Instán, de a legtutibb, ha feliratkozol a hírlevelemre!
Tudtad? Ha a blogon látható linken keresztül foglalsz, úgy támogathatsz, hogy ez neked semmibe se kerül! Szállásfoglaláshoz ott a Booking, programtervezéshez és jegyvásárláshoz pedig a Get Your Guide.
Szeretnél te is sajátszervezésű utazásokba belevágni, de nem tudod, hogyan készülj fel rá? A nem rég megjelent Ebookomban erre megtalálod a választ. Az "Utazz önállóan és olcsón" kézikönyvet itt találod!
Ha tetszett, kövess Facebookon!
A legfrissebb utazós fotókat Instán találod!